56.9 F
Los Angeles
28 Mart 2023
AnasayfaHaberlerGündemX-37B 15 aylık gizli görevinden döndü

X-37B 15 aylık gizli görevinden döndü

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait insansız X-37B robot uzay mekiği, 15 aylık gizli test uçuşunun ardından Dünya’ya döndü.

Hava Kuvvetleri’nin açıklamasına göre Yörünge Test Aracı-2 (OTV-2) olarak da bilinen X-37B California’da bulunan Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssüne iniş yaptı. Mekik, kendi kendine inebilen ikinci ABD’ye ait uzay aracı oldu.

Program direktörü Tom McIntyre, “Uzay mekiği programının sona ermesinin ardından OTV programı uzay teknolojilerinin gelişimi konusunda en önemli çalışma oldu. Mekiğin kendi kendine iniş yapabiliyor olması Hava Kuvvetleri’nin deneme yaparken diğer programlarda karşılaştığı risklerin önlenmesi anlamına geliyor” dedi.

ABD’ye ait ilk X-37B, 2010 yılında uzaya gönderilmiş ve 224 günden sonra Vandenberg’e iniş yapmıştı. Bu araç Sovyetler Birliği’nin 1988’te bir kez uzaya çıkan Buran mekiğinden sonra kendi kendine inebilen ilk uzay gemisi oldu.

Yetkililer OTV-2’nin 15 aydır uzayda ne yaptığını açıklamadı. Ancak üçüncü bir misyonun bu yıl sonbaharda yapılacağı belirtildi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,378BeğenenlerBeğen
16,225TakipçilerTakip Et
3,499TakipçilerTakip Et
7,710TakipçilerTakip Et
31,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın