Yabancı öğrenciler burada istenmiyor

Londra Metropolitan Üniversitesi’nin Avrupa Birliği dışından gelen, aralarında Türklerin de bulunduğu öğrencilere eğitim ve vize sağlayan lisansını iptal etmesi öğrenciler arasında büyük tepkiye neden oldu. İngiliz hükümeti yeni formül arayışında.

İNGİLTERE’de Göçmenlik Bürosu’nun (UKBA) Londra Metropolitan Üniversitesi’nin lisansını iptal etmesine tepkiler büyüyor. Protestolar üzerine Başbakan David Cameron hükümeti konuyla ilgili acilen “özel görev komitesi” oluşturdu. Komite, üniversitenin yabancı öğrencileri bir anlamda kefil olduğu “sponsorluk” hakkını yitirmesi nedeniyle sınırdışı edilme tehlikesi yaşayan öğrencilerin diğer okullara yerleştirilmesi için çalışacak.

Üniversiteye zarar verdi

İlk olarak mağdur üç öğrenci bu uygulamadan yararlandırılacak. Londra Metropolitan Üniversitesi Yardımcı Rektörü Malcolm Gills, kararın İngiltere’nin üniversite eğitimi alanındaki “marka değerine” zarar verdiğini söyledi. UKBA ise uygulamanın sadece yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir üniversiteye yönelik olduğunu savundu.

100 Türk öğrenci var

Londra Metropolitan Üniversitesi’nde okuyan 100’ün üzerinde Türk öğrenci var. İşletme 3’üncü sınıf öğrencisi Taylan Gözden, “Okul yönetimine konuyu sorduğumuzda böyle bir şey olamayacağını söylediler. Bir anda son senemde okul değiştirmek zorunda kaldım. Tazminat isteyebilirim” dedi. Vize uygulanan ülke öğrencilerinin 13 bin (36 bin lira), AB üyesi ülkesi öğrencilerinin ise yılda 9 bin sterlin (25 bin lira) ödediği İngiliz üniversitelerinde öğrenim görmek gittikçe zorlaşıyor. İşçi Partisi parti milletvekilleri ile öğrenci dernekleri ise eleştirilerini sertleştiriyor. Öğrencilerin yeni protestolar düzenleyeceği konuşuluyor. UKBA, her yıl 290 bin öğrenciye vize verip, 110 bin öğrencinin de vizelerini uzatıyor. İngiltere’nin en “kârlı” sektörlerinden biri olan eğitim, ülke ekonomisine yılda 5 milyar sterlin (Yaklaşık 15 milyar lira) gelir sağlıyor.

İngiltere’de kalmak istemiyorum

Aynı üniversitede yüksek lisans yapan gazeteci Ayşe Özek Karasu’nun kızı Sırma Karasu AA’ya yaptığı açıklamada İngiliz yetkilileri eleştirdi. Tezini verme aşamasında olduğunu, şubat ayına kadar geçerli vizesi bulunduğunu ancak bu durumda Türkiye’ye dönmek zorunda kalacağını ifade eden Karasu şunları söyledi: “En azından iş arama hakkımın saklı kalmasını istiyordum. Zaten AB dışından öğrenciler olarak iki-üç katı para ödüyoruz. Hem iki katı para ödeyerek cezalandırılıyorsunuz, hem de böyle cezalandırılıyorsunuz, bu ülkede kalmak artık istemiyorum.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?