Yakınlarını öldürülen köylüler Karzai’ye sert çıktı

ABD’li askerin katlettiği 16 Afgan köylünün akrabaları Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi ziyaret etti. Köylülerden biri Karzai’ye “ben para değil adalet istiyorum” diye bağırdı.

Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye şikayetlerini belirten, Afgan köylüler katliamı birden fazla kişinin gerçekleştirdiğini belirterek, “Birden çok silahlı kişi vardı” dedi.

Köylülerle sohbet eden Karzai bir itirafta da bulundu. Karzai, ABD’nin katledilen 16 sivilin öldürülmesiyle ilgili olarak Afgan müfettişlerle işbirliği yapmadığını söyledi.

Sivilin öldürülmesiyle ilgili gönderdiği heyetin ABD’li yetkililerden beklediği ilgiyi göremediğini de dile getiren Karzai, “Bu konuda sabrımın sonuna geldim” dedi.

“PARA DEĞİL ADELET İSTİYORUM”

Karzai’nin davet ettiği köylülerden biri saldırıda ailesini kaybettiğini belirterek, “şimdi de ABD’liler bize para öneriyor. Ben para değil adalet istiyorum” diye bağırdı.

ABD’le iyi ilişkiler kurmayı istediğini, ancak bunun giderek zor hale geldiğini vurgulayan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Washington’un Afgan kültürü ve yasalarına saygı duyması gerektiğini söyledi.

KATLİAMCI ASKER ABD’YE GÖTÜRÜLECEK

Geçtiğimiz hafta sonu Kandahar’da 16 köylüyü öldüren asker ise ABD’de bir askeri hapishaneye götürülecek. ABD güvenlik gerekçesiyle katliamcı askeri, Afganistan’dan Kuveyt’teki askeri üssüne götürmüştü.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, askerin en erken bugün Kansas Fort Leavenworth’daki askeri cezaevine nakledileceğini söyledi. Askere, sivillere karşı düzenlenen saldırı konusunda henüz kesinleşmiş bir suçlama yapılmadı.

Askerin nakledileceği Leavenworth cezaevinin, en üst düzey güvenlik koşullarındaki askeri hapishane olduğu belirtildi.

38 yaşında olduğu belirtilen ABD’li asker, sabaha karşı görev yaptığı üsten çıkarak, Panjwai bölgesinde üsse yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki evleri basmış, çoğu çocuk 16 sivili öldürmüştü.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?