Adnan Sungur Yalanlar ve SiyasetYalanlar ve Siyaset ! İnönü – Menderes. Bugünün bazı siyasetçileri dünün devamıdır unutmayın. Adnan Sungur yazdı.

Yalanlar ve Siyaset ! İnönü – Menderes

Kemal Kılıçdaroğlu‘nun son açıkladığı belgelerden sonra yalancılıkla, iftira atmakla suçlanması üzerine düşünürken aklıma yıllar öncesi geldi.

Yani benim doğduğum tarihten bile öncesi…

CHP – Demokratik Parti çekişmesinin dorukta olduğu 1950’li yıllara..

Adnan Menderes ve arkadaşları seçim döneminde adeta kara propagandayı ilke edinmişler. Sayısız savaşa general olarak katılmış İsmet İnönü’yü asker kaçağı ilan etmişler. Zavallı cehaletin pençesindeki insanlar da buna inanıyor. CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek sünnetsiz olmakla suçlanıyor.

Gerçi sana ne?

Böyle bir iddiaya karşı söylenecek öyle sözler var ki ama terbiyem bunları söylemeye izin vermez.

Tam da bu sıralarda bugün demokrasi kahramanı diye bir takım çevreler tarafından yutturulmaya çalışılan Adnan Menderes evli bir kadın olan opera sanatçısı Aydan Ayhan ile gönül ilişkisine girmiş.

Kocasının ondan boşanması için de baskı yapıyor ve bunu başarıyor da..

Menderes de evli…

Yine süreç içinde İstanbul Emniyet Müdürünü Elazığ’a sürüyor. Güzel karısını çağırıyor ve birlikte olma karşılığında kocasını yeniden İstanbul’a tayin ettireceğini söylüyor. Kısa süre sonra adam İstanbul‘a tayin ediliyor. Bunlar birçok kişi tarafından bilinen ve birçok kitapta yer alan gerçekler...

Bir gün CHP’ye yakın Ulus Gazetesi muhabiri Aydan Ayhan ile röportaj yapmak için evine gidiyor. Aydan, muhabiri salona alıyor. Sonra da üzerini giymek için odasına çekiliyor. Salonda görülür bir yerde Adnan Menderes‘in fotoğrafını görüyor. Eline alıyor ve fotoğrafın arkasında Menderes’in el yazısı ve imzasıyla Aydan Ayhan‘a yazılmış aşk sonelerini okuyor. Fotoğraflarını çekiyor. Hemen gazeteye koşuyor. Filmi yıkıyor. Fotoğrafları daha sonra başbakanlık yapan ve bir suikasde kurban giden gazetenin genel yayın yönetmeni Nihat Erim‘e veriyor.

Nihat Erim filmi ve fotoğrafları eline aldığı gibi soluğu “Başvekilim Genel Başkanım sizi çok iyi tanıdığım için bu fotoğrafları önce sizin görmenizi istedim” diye girip fotoğrafları ve filmi masanın üzerine bırakıyor.

İsmet İnönü fotoğraflara bakıyor. Adnan Menderes’in Aydan Ayhan’a hitaben yazdığı aşk sözlerini okuyor. Ve Erim’e, “Beni eğer iyi tanısaydın, bunları önüme getirmez, fotoğrafları yırtar atan, filmi de yok ederdin. Bir daha hiçbir yerde bunları görmeyeyim” karşılığını vermiş…

İsmet İnönü‘yü biliyorum ki bugünün birçok insanı sevmiyor, olumsuz buluyor. Benim için de mükemmel bir politikacı değildi kuşkusuz.

Ancak evli bir kadına yazılmış bu aşk sonelerini İsmet İnönü yazsaydı ve bunlar Adnan Menderes ile yakın çevresinin eline geçseydi ne ye yapardı?

Merak bile etmiyorum!

Çünkü büyük ihtimalle yazılanlara bin katarak toplumun gözünde İsmet İnönü‘yü başkalarının namusuna göz diken bir düşkün olarak göstermek için elinden geleni yapardı.

Bugünün bazı siyasetçileri dünün devamıdır unutmayın…

Birileri iftiralarla, yalanlarla halkı uyutma ve iktidarını sonsuza kadar sürdürme mücadelesi verir, kimi elindeki belge özel hayata giriyor diye açıklamaktan kaçınır.

Aydınlık bir Trabzon sabahından hepinize günaydın sevgili dostlar…

Adnan Sungur

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?