Yale ve Bahçeşehir Üniversiteleri arasında genetik işbirliği

Yale Üniversitesi Beyin Damar Hastalıkları Beyin Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı ve Beyin Genetiği Programı Direktörü Prof. Dr. Murat Günel, genetiğin çok bilinmeyenli bir denklem olduğunu belirterek, ”Bunu çözebilmek için yetişmiş insan kaynağına ihtiyacımız var. İşte Türkiye’de açtığımız bu bölümle de gelecek yıllarda gen haritalarını yorumlama kabiliyetine sahip uzmanlar yetiştireceğiz” dedi.

Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olan Prof. Dr. Günel, üniversitede açılan Genetik Biyoinformatik lisans programının tanıtımında yaptığı konuşmada, bölüm öğrencilerinin, Bahçeşehir Üniversitesinin yanı sıra ABD’deki Yale Üniversitesinde de eğitim alacağını söyledi.

Prof. Dr. Günel, Yale Üniversitesinin laboratuvarlarında kendisiyle birlikte genetik araştırmalara katılacak öğrencilerin, genetik alanındaki son gelişmeleri yerinde inceleme şansı bulacağını belirtti.

Genetik araştırmaların sonucunda ortaya çıkan sonuçların yorumlanmasının son derece önemli olduğunu, bu nedenle biyoinformatik odaklı çalışmaların son yıllarda genetik kadar önemli bir dal halini aldığını ifade eden Prof. Dr. Günel, şöyle konuştu:

”Tüm genetik çalışmalar, hastalıkların önceden tespit edilmesine odaklanmış durumda. Örneğin daha doğduğumuz gün hangi hastalıkların ya da hangi kanser türünün riski altında olduğumuzu yüzde yüz bilme şansımız olacak. Bu neyi sağlayacak? Kişiye özel kanser tedavileri geliştireceğiz. Şu an genetik, çok bilinmeyenli bir denklem. Bunu çözebilmek için yetişmiş insan kaynağına ihtiyacımız var. İşte Türkiye’de açtığımız bu bölümle de gelecek yıllarda gen haritalarını yorumlama kabiliyetine sahip uzmanlar yetiştireceğiz.”

Prof. Dr. Günel, Türkiye’de özellikle akraba evliliklerinden doğan genetik problemlerin çözümüne ilişkin çalışmalar yürüteceklerini, Türk öğrencilerin de Amerika’daki laboratuvarlarda eğitileceğini kaydetti.

AA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?