Yardım akışını biz sağlayalım

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, bugün Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile görüşüyor. İİT’nin Suriye’ye insani yardım akışını koordine etmek istediği, ABD’nin de buna olumlu yaklaştığı belirtildi.

İSLAM İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İİT’nin Suriye’de daha geniş bir inisiyatif üstlenmesi için New York ve Washington’da temaslarda bulunmak üzere ABD’ye gitti. İhsanoğlu’nun bu kapsamda bugün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de yarım saatlik özel bir görüşme yapması planlandı.

Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, görüşmede İİT’nin Suriye’de yaşanan olaylardan etkilenen halka insani yardım götürmek için bir plan sunacağını açıkladı. Verilen bilgiye göre planın şekillenmesi ise Suriye yetkililerinin, önceki gün İİT’ye verdikleri bir mektupla, Suriye’ye insani yardımın ulaştırılmasında İİT’nin üstleneceği sorumluluğa rıza göstermesiyle oldu.

Heyet gidiyor

Yetkililer, bugün Clinton’la olan toplantıda ele alınacak plan kapsamında, ABD’nin Suriye’ye USAID üzerinden yaptığı yardımların da bu şemsiye altına alınabileceğini belirtirken,

ABD tarafının da bu inisiyatifi memnuniyetle karşıladığını ifade ettiler. Clinton’la olan görüşmeden sonra, İhsanoğlu yarın da New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya

gelecek. Ardından İİT’nin insani konulardan sorumlu Genel Sekreter Yardımcı’nın başkanlığında Suriye’ye beş kişilik bir İİT heyeti gidecek. Ve heyet hem Suriyeli yetkililerle görüşüp yardımın prosedürlerini ele alacak hem de ülke genelinde ne tür yardımlara ihtiyaç duyulduğunu tespit edecek.

Engelsiz erişim

Hafta içi Suriye’ye Rusya da insani yardım sevkiyatı başlatmış ve Suriye Kızılay’ı vasıtasıyla ülkeye 80 ton yardım ulaştırmıştı. 57 İslam ülkesinin üye olduğu İİT ise Suriye’den yardımların ulaştırılmasında “engelsiz erişim” hakkı talep edecek. Yardımların dağıtımında ise Türkiye ve Ürdün sınırındaki göçmenler öncelik alınacak. Birleşmiş Milletler, son bir yıldır 8 bin kişinin olaylar yüzünden öldüğü Suriye için 1.5 milyon insana 90 gün yetecek yiyecek stoğu hazırlandığını kaydetti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?