Yargıçla Profesyonel Sporcu Arasındaki Ortak Nokta Nedir?

Bir yargıçla profesyonel sporcu arasındaki ortak nokta nedir? Aslında ikisi arasındaki ortak noktalar sandığınızdan daha fazla olabilir.  Her iki meslek için de kararlılık, disiplin ve sıkı çalışma gerekir. İki mesleği bir arada yürüten sporcu bir yargıçın hikayesi.

Pittsburg, Pennsylvania’daki Çocuk Mahkemesi’nde kararlarını açıklarken yargıç Dwayne Woodruff otoriter ve saygıdeğer bir kişiliktir.

Woodruff aynı otoriter ve saygıdeğer havayı önceki mesleğinde de sergiliyordu. Woodruff Pittsburg Steelers futbol takımının defans oyuncularından biriydi.

Woodruff futbol aşkının erken yaşta başladığını söylüyor. O zamanlar futbol babası ile arasında özel bir bağ kurulmasında etkili olmuş.

Woodruff, “Her pazar öğleden sonra babamla oturur, bütün kapıları kilitler, perdeleri kapatır bütün gün maç izlerdik. Bunu her pazar yaptık. Futbol oynamak kaderime yazılmıştı,” diyor.

Woodruff Ulusal Futbol Ligi’ne 1979 yılında seçilmiş. Ertesi yıl Steelers takımı Amerikan futbol kupasını kazanmış. Woodruff 11 yıl boyunca profesyonel futbol oynamış. Ancak futbol sonrası yaşamını planlaması gerektiğini hiç unutmamış.

Woodruff, “Bana futboldan aldığım zevki verecek bir meslek seçmek istedim.  Aynı heyecanı duyacağım, her sabah kalkıp işe gidip rekabet hissi duyacağım bir meslek istedim. Hukuk bu tanıma uyuyordu. Hukukta da bir rekabet süreci var. En büyük farkı kimseye vuramıyor olmanız,” şeklinde konuşuyor.

Woodruff tam zamanlı futbola devam ederken bir yandan da geceleri hukuk fakültesine devam etmiş. İşlerin tamamı eşi Joy’a kalmış.

Woodruff, “Joy hem anne, hem baba, hem şoför hem de aşçı görevi üstlendi. Sabahları kalkar, antremana hazırlanır, işe gider, akşam da bir sandviç yiyip okula koşardım,” diyor.

Woodruff’un eşi Joy ise, “Çok meşguldum ama eşimin eğitimini tamamlaması ailemiz için önemliydi. Ben de üzerime düşen görevi yaptım,” diyor.

Woodruff bununla yetinmemiş. 16 yıl avukatlıktan sonra, çocuklar büyüyüp evden ayrıldıktan sonra mesleğinde daha da ileri gitmek istemiş.

Yargıç Woodruff,  “Yargıç olmak hayatımda yapmak istediklerime uygundu. Özellikle çocuk mahkemesi yargıcı olmak istedim çünkü gençler ve çocuklarla ilgilenmeyi seviyorum. Benim için yargıçlık, çocuklara yardımcı olmak ve hizmet etmek harika bir iş,” şeklinde konuşuyor.

Yargıç Woodruff’un emelleri mahkeme salonunun ötesine taşıyor. Eşi ve kendisi birçok hayır kurumu vasıtasıyla hayatlarını çocuklara adamış durumda.

Yargıç, “Bence bu Amerika’ya yardım etmenin tek yolu. İşe önce çocuklardan başlamamız gerekiyor,” diyor.

Sahada futbol oynamaktan yargıçlık koltuğuna geçmek sıradan bir süreç olmasa da Woodruff futbol oynamanın ve yargıçlığın bazı ortak noktaları olduğunu söylüyor. İkisi içinde çok çalışmak, hazırlıklı olmak, kararlılık ve yaptığınız işe inanmak gerekiyor.

VOA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?