Yargısız hücre pahalıya patladı

ABD’nin New Mexico eyaletinde alkollü araç kullanırken yakalanıp yargılanmadan 22 ay hücrede hapsedilen, burada maruz kaldığı kötü koşullar yüzünden depresyona giren Stephen Slevin, tam 22 milyon dolar tazminat kazandı.

Santa Fe Bölge Mahkemesi’nin salı günkü kararıyla, 57 yaşındaki Stephen Slevin, hücrede kaldığı her ay için 1 milyon dolar tazminat alacak. 2005 yılındaki olayda, alkollü araç kullanmaktan gözaltına alınan Slevin, avukat tutmasına izin verilmeden iki yıl boyunca hapis yattı. 2007 yılında mahkeme, Slevin’in kendini savunamayacak durumda olduğuna karar vererek tüm suçlamaları düşürdü.

Hücrede iki yılın ardından serbest kalınca ilk iş mahkemeye başvuran Slevin, “Gardiyan-lar her gün yanımdan geçip gitti, hiçbir şey yapmadılar” dedi. Hapiste ruhsal sorunları yüzünden tedaviye ihtiyaç olduğunu söylediğini, ancak cezaevi yönetiminin yalvarışlarına kulak asmadığını anlatan Slevin, bir keresinde diş doktoruna gitmesine izin verilmediği için dişini kendi eliyle çekmek zorunda kaldığını da anlattı. Mahkemenin açıkladığı bu miktar, ABD’de bir insan hakları davasında bugüne dek verilen en yüksek tazminatlardan biri.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?