Yasaklara "korsan çözümü!"

ABD’de gündeme gelen internet yasaklarına karşı ayağa kalkan korsanların çözümü hızlı geldi.

İnternet yasaklarının sadece ülkemizde gündemde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Batı dünyası da şu günlerde interneti sansürlemeyi amaçlayan bazı çalışmalar yapmakta ve bunun sonucunda da Pirate Bay gibi telif hakkıyla korunan içerik paylaşımı yapan sitelerin sonunun gelmesi an meselesi. Halihazırda İtalya, Finlandiya ve Belçika’da siteye erişim kapalı. Fakat bu çabaların ne kadar boş olduğunu göstermeyi amaçlayan bir grup geliştirici, “The Pirate Bay Dancing” adında bir tarayıcı eklentisi hazırladı.

ABD’nin iç güvenlik makamı “Homeland Security”nin ICE birimi geçtiğimiz yıl alan adlarını bloke etmeye başlamıştı. Bu gelişme üzerine bir araya gelen ve kendilerine “MAFIAAFire” adını veren bir grup geliştirici, bloke edilen web sitelerini yeni adreslerine yönlendiren bir tarayıcı eklentisi kodladılar.

Eklenti bir virüs gibi yayıldı ve şu anda 200.000 kullanıcı bu eklentiden faydalanarak yasaklı sitelere erişebilmekte. Fakat durumdan rahatsız olan ICE, Mozilla’dan eklentiyi sitelerinden kaldırmasını istedi. İsteği reddeden Mozilla vakfı, bu tür girişimlerin internetin açık yapısını tehdit ettiğini dile getirdi.

MAFIAAFire iki gün önce tekrar sahneye çıkarak dünya çapında süren sansürlere dur demek adına “The Pirate Bay Dancing” eklentisini yayınladı. Bu eklenti ise kullanıcıyı rastgele seçilen vekil sunucular üzerinden erişmek istediği siteye götürerek DNS ve IP engellerini aşmaya yarıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?