Yaz da Bitti

yaz da bitti

Toplum olarak biraz balık hafızalı olduğumuzdan bugün istedim ki birazcık yazın başlangıcını hatırlayalım.Yaz da Bitti. Mahmut Özdamar yazdı.

Yaz da Bitti

Yaz da Bitti.. Hafiften Eylül rüzgarları başladı. Havaların da iyiden iyiye sıcaklığı düştü. Zaman hiç durmadan ilerliyor. Toplum olarak biraz balık hafızalı olduğumuzdan bugün istedim ki birazcık yazın başlangıcını hatırlayalım.

Bu yıl sıcak havalara daha bir huzurlu girmiştik. Malum her yıl mart başlarında başlayan terör olaylarından dolayı genelde yaz aylarımız “Şehit acı” ’ları ile geçer. İçimiz darmadağın olur, bazen adeta yüreğimize kilit vurur ve ” bu acı” ’yı dışa vurmamaya çalışırdık. Devletimizden kararlılık mesajları duyar, ama bir müddet sonra yine o acı’yı çok sert şekilde hissederdik.

İşte 2012’nin mart başlarında bir şeylerin farklı olacağını,bu yaz ” bu acı” ’ları hissetmeyeceğimizi hissetmeye başlamıştık. Bir barış süreci başlıyordu. Hatta aramızda bunun sohbetini yaparken artık Diyarbakır’a, Urfa’ya ne bileyim Mardin’e gitme zamanı geldiğini. Ülkenin yıllık 20 milyar $’lık bir ekonomik getirisi olacak bu barış sürecinin desteklememiz gerektiğini telkin ediyorduk. Gelişen süreç zamanı Van şehrimizde ilk kez Pamukkale misali bir yeraltı suyunun bulunduğunu öğrendiğimde, barış sürecinin aslında bana ülkemin bilmediğim çok daha fazla bölgesini tanımamı, görmemi sağlayacağını düşünerek daha çok sevinmiştim.

Terör’ün ülkenin önündeki en büyük engel, lider ülke konumumuzun öylece üzerindeki kara bir leke olduğunu düşünerek bu lekenin temizlendiği zaman çok daha fazla sorunu çok daha kolay aşabileceğimizi düşünüyordum.

Taaa kiiiiiiii 30 Mayıs sabahı polis’in gezi parkı eylemcilerine müdahale ile patlak veren olaylara kadar..

Meğer ne kadar ötekileşmişiz, meğer ne kadar kırılgan fay hatlarımız varmış da biz bilmiyormuşuz. Meğer ne kadar çok yeşil’i sevenlerimiz varmış, ne kadar büyük bir iktidar nefreti varmış da biz bilmiyormuşuz.

Terör bitti, artık huzurlu bir yaz ayımız olacak sanırken gezi parkı süreci ile başlayan gösteriler ülkenin enerjisini maalesef yine boşa harcattı.Yine asıl sorunlarımızı konuşamadık. Yine millet olamadık. Yine birlikte yaşamayı başaramadık. Yine birbirimiz ile uğraşarak koskocaman bir yazı geçirdik.

Artık inanıyorum ki biz daha henüz bir millet olamadık.

Aynı ülkü’de, birlikte yaşamada, birlikte bir ideal peşinde gitmede birlik olamadık. 80 yıllık Cumhuriyet bizi bir arada tutacak maya’yı daha çalamadı. İçimizde o denli nefret ve kin oluştu ki, bir fikir diğer fikrin taraftarları ile yök olup gitmesinde bir beis görmüyor. Ülkenin seçilmiş başbakanına en alasından küfürler söylemek bir kesim için en onurlu sözler oldu. Doğal olarak diğer kesim de o kesimin uğradığı şiddeti hoş görüyor. Bu olaylar bu şekilde devam ediyor.

Şimdi çok daha net anlıyoruz ki, dün nasıl karşımıza sağ-sol çıktı ve o olayların bittiğinde terör beleşi sarıldı ise, bugün terör’ün bitmesine yakın bu sefer de bambaşka olaylar çıkartılıyor. Komik olan, ülkenin enerjisini bu boş ve değersiz gösterilere harcatanlar, tüm bu gösterileri vatanseverlik adına yapıyorlar.

Oysa kaybedenin en büyüğü bu vatan.

İnşaallah bir millet olabiliriz bir gün ve huzurlu bir yaz geçirebiliriz…

 

Mahmut Özdamar / Pennsylvania 

[email protected]

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?