Yemenli engelli sanatçının engel tanımayan azmi

YEMEN (AA) – Yemenli görme ve işitme engelli ressam Abdullatif el-Mücahid, savaşın gürültüsü, kurşun vızıltıları ve bombaların dumanları arasında kısıtlı imkanlarla resmettiği dünyanın büyülü renkleriyle hayata tutunmaya çalışıyor.

Gören bir tek gözü ve henüz 3 yaşındayken kaybettiği duyma ve işitme yetisiyle 48 yaşındaki Mücahid, ülkesinde 7 yıldır süren savaşın ağır koşulları altında yaşam mücadelesi veriyor.

Başkent Sana'nın 100 kilometre güneyindeki Zimar kentinde yaşayan Mücahid, 13 yaşından bu yana resimle ilgileniyor.

Yaptığı yağlı ve sulu boya çalışmalarıyla Yemen'in seçkin sanatçıları arasına ismini yazdıran Mücahid, sağlam kişilerin farkında olmadığı ayrıntılara dikkat çektiği tablolarında umudu yeşerten çizgileriyle dikkat çekiyor.

Lübnan'nın başkenti Beyrut'ta 2003'te düzenlenen Engelliler Sanat Festivalinde birincilik kazanan Mücahid, çizdiği tablolarla geçimini sağlamaya çalışıyor.

– Makyaj malzemelerinden renkler

İşaret dili bilen bir uzaman aracılığıyla AA muhabirine meşhur bir ressam olana dek hayatında geçirdiği süreçleri anlatmaya çalışan Mücahid, şu zamanlarda sanatı adına yaşadığı temel sıkıntının savaş şartları sebebiyle resim malzemelerini bulamamak olduğunun altını çiziyor.

Mücahid, tablolarını tamamlamak için karşılaştığı malzeme kıtlığına meydan okuyarak, yarım kalan bazı tablolarını renkleri uyumlu olmasa da "kadın makyaj malzemelerinden" bulabildiklerini kullanarak bitirdiğini anlatıyor.

Yemen'de 7 yıldır süren savaşın akabinde Engelliler Kurumu tarafından verilen cüzi maddi yardımın da kesildiğini üzüntüyle aktaran Mücahid, vatandaşların yiyecek lokmayı düşünmekten tablolarına bakmaya fırsat bulamadıklarından şikayet ediyor.

Birçok ressam gibi zor şartlarda yaşayan ve 6 nüfusa bakmakla yükümlü olan Yemenli ressam, tablolarını en pahalısı 10 bin riyaldan (16 dolar) satabilmenin yollarını aradığını işaret diliyle aktarmaya çalışıyor.

– Eski mutlu Yemen'i özlüyor

Mücahid, resim sanatının yalnızca bir alanında üreten bir sanatçı değil. Portreler, tarihi eserler, eski tabloların kopyaları da olmak üzere elinden fırçasını ya da kalemini hiç bırakmayan Mücahid, yıkım, savaşın çirkinliği ve kurbanlar da dahil olmak üzere gündeminde yaşadıklarını da sanatına aktaran bir ressam olarak dikkati çekiyor.

Yemenli ressam, şartlar elverirse 3 ay içinde Sana'da bir resim sergisi açmayı planladığını ve resim enstitüsü kurarak oradan ressamlar çıkarmayı çok arzuladığını söylüyor.

Mücahid, işaret diliyle aktardığı düşüncelerini, "Tüm arzum, savaşın son bulması ve ablukanın kalkmasıdır. Savaştan önceki mutlu Yemen'in yeniden geri gelmesini temenni ediyorum" sözleriyle bitiriyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?