Yeminiyle gömülecek

KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ailenin, Bakanlar Kurulu’nun, devlet yetkililerinin, dava ve silah arkadaşlarının ortak isteğiyle liderliğini yaptığı Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) başkent Lefkoşa’daki anıtının içinde bulunduğu Cumhuriyet Parkı’na defnedilecek.

1957’de Rum EOKA örgütüne karşı kurulan TMT’nin liderliğini, Türkiye’deki Özel Harp Dairesi’nden gönderilen “Bozkurt” kod adlı Albay Rıza Vuruşkan’la yürüten “Toros” kod adlı Denktaş, ettiği ‘gizlilik yeminini” de TMT anıtının altına götürecek. Denktaş, TMT ile ilgili, “Yeraltı örgütlerinin tarihi yazılmaz. Silah ve Kuran üzerine ettiğim gizlilik yemin mezarıma benimle birlikte gidecek” diyordu.

Cenaze için prova

KIBRIS davasının efsane ismi Rauf Denktaş bugün başlayacak ve iki gün sürecek cenaze töreniyle toprağa verilecek. Top arabası ile yapılacak törenlerin provası dün yapıldı. Denktaş’ın naaşı bu sabah Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden alınacak ve kortej halinde Lefkoşa merkezindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na götürülecek. Burada askerlerin 24 saat nöbetinin ardından yarın ikinci tören başlayacak. Tören geçişinin ardından cenaze namazının kılınacağı Selimiye Camii’ne götürülecek. Ardından yine top arabasıyla kent içinde bir süre ilerledikten sonra ebedi ikâmetgahı, TMT Anıtı’nın bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda defnedilecek. Denktaş’a yapılacak anıt mezar için ise yarışma düzenlenecek. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?