Yeni anayasa için ABD’den öneri

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ilk federal kadın yargıcı Sandra Day O’Connor, Türkiye’nin yeni anayasasının kısa ve basit olması tavsiyesinde bulunarak bir anayasanın devletin bütün organları için işletilebilir ve adil olması gerektiğini hatırlattı.

Yargıçlık görevinden bir süre önce emekliliğe ayrılan Sandra Day O’Connor, Adana Barosu’nca organize edilen ‘ABD Yüksek Mahkemesi Uygulamaları İle Savunma Hakkı‘ konulu konferansta hukukçularla bir araya geldi. Adana Barosu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen oturuma; Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Kaya, Bölge Mahkemeleri Başsavcısı Sabri Beytorun, Adana Barosu Başkanı Aziz Erbek, Bitlis Barosu Başkanı Enis Gül, ABD Adana Konsolosu Daria Darrell ile çok sayıda hukukçu katıldı.

Burada konuşan O’Connor, Türkiye’de gündemde olan yeni anayasa çalışmalarına dikkat çekerek söz konusu anayasanın kısa ve basit olması gerektiği tavsiyesinde bulundu. O’Connor, “Bir anayasa devletin bütün organları için işletilebilir ve adil olmalı. Her bir organın adil ve işletilebilir çalışmasına olanak tanıyan hükümler yer almalı” dedi. Güçlü ve bağımsız yargı organının gerekliliğine inandığını dile getiren O’Connor, “Nerede yaşıyor olursanız olun, bir yargı organına ihtiyacınız var. Vatandaşların
bağımsız yargı organına ihtiyacı var. İnsanlar, adil yargılama sisteminin çalışmadığına inanıyorsa bu endişe verici bir durumdur” diye konuştu.

Yeni anayasanın hazırlanmasıyla ilgili süreci yakından takip ettiklerini dile getiren Adana Barosu Başkanı Aziz Erbek de söz konusu anayasanın gerçek ve tüzel kişilerin temel hakları konusunda daha özenli bir anayasa olması beklentisi içinde olduklarını kaydetti. Erbek, “Biz de bu anayasaya katkıda bulunursak büyük mutluluk duyarız. Sayın O’Connor’a da konuşmalarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Baro Başkanı Erbek, katkı ve katılımları nedeniyle Sandra Day O’Connor’a bir teşekkür plaketi takdim etti. (IHA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?