Yeni bulunan dinazor türü kuş gibi tüylü ve boyu 9 metre

Çin’in kuzeydoğusunda keşfedilen bir dinozor türüne ait fosiller, dinozorların evrimi hakkında yeni bilgilerin ortaya çıkmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Bu yeni dinozor türünün adı, Yutyrannus hali… Çince ve Latince kelimelerle oluşturulan bu ad, “güzel tüylü tiran” anlamına geliyor.

Yutyrannus hali’nin yetişkinlerinin boyu9 metreden, ağırlığıise 1.5 tondan fazla. Adından da anlaşılabileceği üzere Yutrannus hali tüylü bir avcı.

Çin’in Liaoning eyaletinde bulunan iyi korunmuş üç fosili inceleyen uzmanlar, yaklaşık 125 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Yutyrannus’un tüylerinin yetişkin bir kuşların tüylerinden çok yavru kuşların tüylerine benzediğinibelirtiyorlar.

Kendisinden 90 milyon yıl sonra ortaya çıkan en büyük avcı olan Tyrannosaurus Rex’in akrabası olduğu tahmin edilen Yutyrannus, daha soğuk bir ortamda yaşadığından bu tüylere ihtiyaç duymuş olabilir.

Yine Çin’de bulunan Beipaosaurus’tan “en büyük tüylü dinazor” sıfatını çalan Yutyrannus’lar, kürk evriminin nasıl gerçekleştiği sorusuna da yanıtlar sunabilir.

Fosillerin haberi bilim dünayasını son derece heyecanlandırdı.Bilim insanları, arka arkaya bulunan tüylü dinozorların, son 15 yılda dinozorlar alemine dair düşünceyi köklü olarak değiştirdiğini belirtiyorlar.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?