Yeni Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç

yeni washington buyukelcisi serdar kilic

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne Tokyo’da büyükelçilik görevinde bulunan eski MGK Genel Sekreteri Serdar Kılıç atandı.

Büyükelçi Serdar Kılıç daha önce Los Angeles Başkonsolosluğu‘nda da Muavin Konsolos’luk yapmıştı

Dışişleri Bakanlığı’nda hazırlanan yeni büyükelçiler kararnamesine göre, eski MGK Genel Sekreteri ve Tokyo büyükelçisi Serdar Kılıç, Washington’a atanıyor.

Şu anda görev yapan Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın ise merkeze çekildiği tahmin ediliyor.

Serdar Kılıç kimdir?

1958, Samsun doğumlu olan Kılıç, TED Ankara Koleji‘nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. 1980’den bu fakültenin uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu. 1984’te bakanlığa girdi ve Doğu Avrupa dairesinde çalıştı. Kuveyt Büyükelçiliği’nde Ataşe, Los Angeles Başkonsolosluğu’nda Muavin Konsolos, NATO Daimi Temsilciliği’nde Müsteşar olarak görev yaptı. 2008’de Beyrut Büyükelçisi olmuş, 2010-2012 yıllarında da Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri olarak atanmıştı. Nisan 2012’de de Japonya Büyükelçisi olmuştu.

Siyasetçi aile

Büyükelçi Serdar Kılıç, CHP’nin ”Duayen siyasetçisi” İlyas Kılıç’ın da oğlu. Samsun eski milletvekili İlyas Kılıç, 5 dönem üst üste CHP’den Samsun milletvekili seçilmiş, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit ile birlikte TBMM’de görev yapmıştı. Büyükelçi, AK Parti Samsun milletvekili Çağatay Kılıç’ın da amcası.

Haberin detayı

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?