Yeşil Kart’ın iptalini isteyen tasarı komitede onaylandı

Yeşil Kart Piyangosu’nda sona gelindi. Cumhuriyetçi Parti Virginia Milletvekili Bob Goodlatte tarafından geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasa teklifi,( H.R. 704) 19’a karşı 11 oyla onaylandı.

Her yıl 55 bin kişiye Amerika’da yasal olarak yaşama fırsatı sağlayan Yeşil Kart Piyangosu’nda sona gelindi. Cumhuriyetçi Parti Virginia Milletvekili Bob Goodlatte tarafından geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasa teklifi,( H.R. 704) 19’a karşı 11 oyla onaylandı. İç Güvenlik ve Adalet Geliştirme Kanunu olarak Türkçe’ye tercüme edilen yasada, Yeşil Kart Piyangosu’nun teröristlerin ülkeye girişinde kullandıkları bir yöntem olduğu iddia ediliyor. Cumhuriyetçi vekil Goodlatte öncülük ettiği tasarı hakkında,‘‘Hatalı göçmenlik politikamız yaşadığımız bu çağda aptalca. Sistemimizi, ulusumunuz öncelikli ihtiyaçlarını göre tasarlamalıyız, güvelik ve ekonomiyi göz önünde tutmalıyız.’’ diyerek teklif ettiği yasayı savunuyor.
Çekilişin iptal edilmesini isteyen bir diğer isim ise Çumhuriyetçi Parti Teksas Milletvekili Lamar Smith. Yeşil kart çekilişinin sahtecilik ve terörizim için açık bir davetiye olduğunu savunan Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Başkanı Smith, ‘‘Şans üzerine kurulu bir göçmenlik sistemi hiçte akıllıca değil. Çekilişe katılan çok az sayısa insan kazanırken birçoğu kaybediyor. Ulusal güvenliğimiz risk altında.’’diyor.
Yasa karşı çıkan Demokratik Parti’li vekiller ise yasanın geliştirilerek güvenlik açıklarının kapatılmasından yana. Michigan 14. Bölge Milletvekili John Conyers, tasarıyı sunan vekil Goodlatte için ‘‘Kendisini severim ama teklifini hiç sevmedim. Bu kulaklar programın geliştirilmesi hakkında hiçbir şey duymadı varsa yoksa programı nasıl iptal ederiz çalışması.Programın kaldırılması Afrikalı birçok kişinin ABD’ye gelmesininde engellenmesi anlamına geliyor.’’ dedi.

1995’ten bu yana 785 bin kişiye ABD’de yaşama hakkı tanıyan çekilişe her yıl milyonlarca insan başvuruyor. Ülkenin etnik kimliğindeki renkliliği korumak için tasarlanan çekilişte yaşanan güvenlik zaafiyetleri uzun süredir tartışılıyordu. Sahte evlilikler ve evrak üzerinde yapılan tahripatlar sıklıkla medya haber oluyordu. Son olarak Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Dairesi (USCIS), yeşil kartlar (green kart) üzerinde yapılan sahteciliğinin önüne geçmek için yeşil kartlar üzerinde yeni bir tasarıma gitme kararı almıştı. Holografik resim, lazerle işlenmiş parmak izi ve kopyalanmalara karşı mikro-fotoğraflar kullanılması karara bağlanmıştı.

Yeşil kart çekilişine 2010’da 15 milyon kişi başvurmuştu.Bilgisayar hatası nedeniyle yapılan son Yeşil Kart çekilişinda 22 bin kişiye yanlışlık piyangoyu kazandıkları bildirilmiş ardından teknik hata nedeniyle kuranın yeniden yapılacağı açıklanmıştı. Yeşil Kart çekilişiyle her yıl ortalama bin 500 Türk vatandaşı da ABD’de yaşama hakkı kazanıyordu. Tasarının yasalaşması için bir sonraki adım olan Senato’dan geçmesi gerekiyor.

MEHMET DEMIRCI, NEW YORK / Zaman

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?