Yıldız: Nükleer krizde tek çözüm şeffaflık

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Güney Kore’de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zirvede, İran ve Kuzey Kore’nin nükleer programlarıyla ilgili konuşmalar olduğunu belirten Yıldız, “Tek çözüm şeffaflık” dedi.

Dünyadaki zenginleştirilmiş uranyum ve platinyum stoklarının toplamda 100 bin adet nükleer silah üretebilecek kadar büyük olduğunu ifade eden Yıldız, zirvede bunların daha düşük oranda zenginleştirilmiş uranyuma dönüştürülmesi konusunda sonuç odaklı çözümler konuşulduğunu belirtti.

Yıldız, “Bunun bütün ülkelere uygulanması, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına yardımcı olacaktır” diye konuştu.

“MESAJLARI İRAN’A İLETECEĞİZ”
Bir muhabirin, Başbakan Tayip Erdoğan liderliğindeki Türk heyetinin Güney Kore’den İran’a geçeceğini hatırlatması üzerine Yıldız, güvenlik zirvesinden çıkan mesajları Tahran yönetimine ileteceklerini belirtti.

“Özellikle, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile beraber şeffaflık isteniyor” diyen Yıldız, İran yönetiminin de gerekli adımları atacağından emin olduklarını söyledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?