YTU Bor Laboratuvari

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Bor laboratuvarını Polis Baskınıyla Kapattırdı.

Anadolu Bor Vakfı’nın Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’da kurulan laboratuvarına YTÜ Rektörü Bahri Şahin’in şikayeti üzerine polis tarafından baskın düzenlendi.

Gazete Habertürk’ün haberine göre; Anadolu Bor Vakfı’nın Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’da kurulan ve yaklaşık sekiz yıldır milli projeler üretmek üzerine faaliyet gösteren laboratuvarına rektör Bahri Şahin’in şikayeti üzerine polis tarafından baskın düzenlendi!

Yaklaşık altı yüz bilim adamının çok uzun yıllardır bor madeni üzerinde ortak çalışmalar yürütüp Anadolu Bor Vakfı adı altında toplanarak sürdürdükleri millileşme çabası, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Bahri Şahin’e takıldı!

Yaklaşık sekiz yıl önce YTÜ Teknopark İnşaat Fakültesi binasının alt katında, kullanılmayan ve atıl durumda bırakılan bir bölümde izin alınarak kurulan laboratuvardaki çalışmaların bugün sona erdirilmesi istendi.

Türkiye için yüksek öneme haiz olan birçok projenin hayata geçmesi için YTÜ İnşaat Fakültesi binasında izin alınarak bor çalışmalarını yürütmek üzere bir laboratuvar kuruldu. Yürütülen çalışmalar kapsamında bor madeni kullanılarak inşaat, temizlik, tarım, kozmetik, ev- yaşam, yakıt,tıp gibi alanlarda yaklaşık 357 adet buluşa imza atılıp patentleri alındı. Ancak Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yürütülen faaliyetlerin Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Bahri Şahin tarafından tarafından engellenmeye çalışılması kafalarda soru işareti yarattı.

ytu-bor-laboratuvari

Anadolu Bor vakfının Yıldız Teknik Üniversitesi laboratuvarlarını kullanarak çalışma yaptığı yere rektörlükten izin çıkmadı ve vakfın kurucuları alanı terk etmek zorunda bırakılınca kısa süreli tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmanın ardından vakıf kurucuları emniyet müdürünün sözünü alarak iki tane bilim adamını laboratuvarda bırakmak kaydıyla alanı terk etti.

Vakfın bünyesi altında vakıf iktisadi teşekkülü olarak faaliyet gösteren şirket yöneticileri tüm engellemelere rağmen koşullar ne olursa olsun bor çalışmalarını kesinlikle durdurmayacaklarını bunun milli bir mesele olduğunu ve yabancı sermaye sahiplerinin ele geçirme peşinde olduklarını kaydetti.

ytu-bor-laboratuvari-2

“Türkiye’de bor madenlerini yabancı sermayeye bırakamayız bu milli meseledir”

Anadolu Bor vakfı kurucularından Ömer ŞenVakfın faaliyetleri çok eski yıllardan beri devam ediyor, bor çok önemli bir maden ve Türkiye dünyada birinci sırada,biz vakıf bünyesi adı altında çalışan şirketlere destek vererek bor madenini en iyi şekilde kullanıp gelecek nesillere büyük bir miras bırakmış olacağız bu yüzden kesinlikle faaliyetlerin son verilmesine engel olunamayacaktır” dedi

Anadolu Bor Vakfı tarafından üretilen deterjan , tuğla ve gübrenin Ar-Ge çalışmaları tamamlandı ve üretim çalışmaları devam ediyor, içlerinde en ilgi çekici olanı ise tuğla, çünkü normal tuğladan daha hafif ayrıca kurşun geçirmez ve nükleer sızıntıya dayanıklı.

ytu-bor-laboratuvari-3

Yıldız Teknik Üniversitesi çalışmalara neden destek vermiyor?

Anadolu Bor Vakfı kurucuları kendileri için ayrılan Yıldız Teknik Üniversitesi laboratuvarına geldikten sonra, önce Üniversite güvenliği tarafından uyarıldı ardından rektöre bilgilendirme yapıldı. Daha sonra rektör çalışmalarına izin vermediğini malzemelerle birlikte toplarlanıp taşınması gerektiğini bildirdi. Ancak vakıf kurucuları “Eczacıbaşı Holding’e ayrılan laboratuvarda onlar istediği gibi çalışıyor ancak bizim burada bor çalışmalarımıza rektör tarafından engel geliyor” diyerek haksızlık yapıldığını ve sermaye sahiplerine milli bir vakıftan daha çok tolareans verilmesini eleştirdi.

YTÜ Rektörlüğü’nün “Bor Laboratuvarının Kapatılması” Yönündeki Haberlere Açıklaması

YTÜ Rektörlüğü; Habertürk’te ve YTÜ Kampüs’te yayınlanan “YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Bor Laboratuvarını Polis Baskınıyla Kapattırdı!” başlıklı haberlere karşılık açıklama yapmıştır.

YTÜ Rektörlüğü, söz konusu bor laboratuvarının resmi olmadığı, ilgili firma tarafından ilgili alanın işgal edildiği gerekçesiyle boşaltılması gerektiği ifadelerini kullandı.

İşte tam açıklama:

YTÜ Kamuoyuna,

13.06.2017 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yer alan bor laboratuvarının kapatılmasına ilişkin çıkan sözde haberlere karşılık okul yönetimi ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde gerçekleri açıklama ihtiyacı duyuyoruz.

Okulumuzda yer alan bor laboratuvarının kullanılması konusunda resmi işlemler yapılmamış olup, kullanılan laboratuvar işgal edilmiş bulunmaktadır. Laboratuvarda bulunan kimyasallar her türlü kimyasal patlayıcı yapımında kullanılabilecek kimyasal(Siyanür, Sitrik Asit, Asetik Asit, vs.) olup dikkatli kullanılmadığı taktirde büyük tehlikelere yol açabilecek kapasitededir. Kaymakamlıktan gelen emir üzerine Emniyet yetkilileri laboratuvarı kullanan şahıs veya vakfı çıkarmıştır.

Bahsi geçen laboratuvarın yerinin kullanılması için geçmiş yıllarda ki okul yönetimi tarafından yapılmış herhangi bir protokol bulunmamakla birlikte İnşaat Fakültesi’nde 150 m2 alan işgal edilmektedir. Söz konusu şirket veya vakıf Yıldız Teknik Üniversitesi adını kullanabilmek adına Teknopark’tan sadece 2 m2 alan kiralayıp, kamuoyunu kandırmışlardır.

Üniversitemizde bulunan laboratuvarın çalışanları arasında okulumuz dışından sadece bir tane kimyager olması ve hiçbir teknik ekipmanın kullanılmıyor olması ise durumun gayriresmiliğini gözler önüne sermektedir.Söz konusu laboratuvarın amacı Bor ile ilgili çalışmalar yapmak iken bu alanda çalışma yapan okulumuun herhangi bir hocasının veya öğrencisinin laboratuvarda çalışmıyor olması söz konusudur.

Burada amaç, okulumuzun adının kullanılarak piyasada iş yapıp, para kazanmak olduğu aşikardır. Gerçekleşen çıkartma işleminin nedeni budur. Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre geçtiğimiz günlerde bu laboratuvarı işleten şahıslar, Rektörlük tarafından işgal ettikleri bu alandan çıkmaları söylendiği için kalabalık bir grup olarak ’Feriştahı gelse bizi buradan çıkaramaz’ diyerek İnşaat Fakültesi’ne saldırı girişiminde bulunmuşlardır ve eklerde de görüleceği üzere Kaymakamlık emri ile Emniyet birimleri tarafından çıkartılmışlardır. Bu gelişmeler çerçevesinde Yıldız Teknik Üniversitesi’ni hiçbir şekilde rantın veya haksızlığın olmayacağı bir alan haline getiren ve bu amaç için uğraşan başta Rektör Prof. Dr. Bahri ŞAHİN’e ve Genel Sekreter Doç. Dr. Yavuz ERİŞEN’e teşekkürlerimizi sunarız

YTÜ Öğrenci Konseyi Soru sordu?

YTÜ Öğrenci Konseyi websitelerinden konu ile ilgili soruları olduğunu belirtti.

Biz Öğrenci Konseyi olarak sorulması gereken sorular olduğuna inanıyoruz;

Bu işi, bu şekilde resmiyet olmadan yapmak suç iken neden Yıldız Teknik Üniversitesi kullanılmıştır veya kimler okulumuzun kullanılmasına neden olmuştur?

YTÜ Öğrenci Konseyi”

İsrailden Tepkiler mi Laboratuvarı Kapattırdı?

YTUKampus.com sitesinde YTÜ Rektörünün açıklaması altına Anadolu Bor vakfı kurucularından Ömer Şen Yorum yaptı. İşte O yorum;

23 Temmuz 2016 tarihinde Şanlı Urfa ticaret odası salonunda 500 YILLIK İLK BOR TOPLANTISINI DÖRT BİLİM ADAMINDAN BİRİSİ OLAN AHMET EKERİM ‘in de katıldığı bir BOR MADENLERİ toplantısı düzenlendi.

Ayrıca Kasım 2016 tarihinde REKTÖRLÜK YILDIZ KÖŞKÜ SENATO ODASINDA bir toplantı yaptık ve bu toplantıya katılımcı olarak URFA BOR LTD. ŞTİ. EKİBİ ayrıca Siz Rektör Bahri Şahin, Ahmet Ekerim, Yavuz Erişen, Yücel Şahin ve Kimya bölüm sorumlusu Sezgin Bey ile diğer yetkili öğretim görevlileri, vs.ler katıldılar. Siz Rektör Bahri Şahin olarak gövdemle destekliyorum ve ne gerekiyorsa yapalım dedin.

16 Aralık 2016 tarihinde kongre salonunda, Siz Rektör Bahri Şahin, Ahmet Ekerim, Yavuz Erişen, Yücel Şahin Türkiye bor toplantısı yapıldı ve ilk toplantı konuşmasını da Yücel Şahin yaptı… Bor madenimizin millileşmesi için de otuz dakikalık bir konuşma yapmıştır. Ayrıca bu toplantıya Kimya Bölüm Başkanı Sezgin Bey ve Yakup Çelik hocalar da katıldı… Ancak ne oldu… İsrail ‘den tepkiler mi? Aldınız…

Biz bu vatanın evlatları ile 600 bilim insanımızın ortaklaşa kurduğu ANADOLU BOR VAKFI ve 81 il – 957 ilçe merkezli yaklaşık yetmiş merkezli kuruluşu yapılan VAKIF İKTİSADİ BOR İŞLETMELERİ ORTAKLARI şimdi de kuruluşları devam eden diğer İL–İLÇE merkezli VAKIF İKTİSADİ BOR İŞLETMELERİ ORTAKLARI ‘nın yapılanıp İSTİHDAM, İŞ ve AŞ getirecek bu MİLLİ BOR KALKINMA PROJELERİNİ durduracağınızı mı? Zannediyorsunuz…

İsrail ‘in hayali olan SİYONİZMİN UŞAKLARI BAZI PİYONLARIN TOPU BİR OLSA da, HAVANIZI ALIP BU MEMLEKETİ YA TERK EDECEKSİZİ… YA, TERK EDECEKSİNİZ… YA DA, SİZLERİ, BU VATANA GÖMECEĞİZ… BUNU BÖYLE BİLİNİZ…. BOR AR-GE PİKO TEKNOLOJİK LABARATUARLARIMIZI SİZLERİN TOPU BİR OLSA YİNE KAPATAMAYACAK…. KAPATAMAZ da… Elbet görüşüp gereğini de ilgili makamlarımız yapacaktır…. Kelepçeyi yediğinde neyin ne olduğunu topunuz göreceksiniz…

Haberturk Websitesinden Haberi Sildi

Bugün itibarıyla Haberi yapan Habetürk Gazetesi websitesinden habere giden linklerin silindiği belirlendi.

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?