Yüksek petrol fiyatlarının Türkiye’ye faturası 65-70 milyar dolar

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, Türkiye’nin hızlı büyümesinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini, ancak cari açık ve enflasyona dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Birol’a göre, petrol fiyatlarının yüksek seyrinin Türkiye’ye bu yılki maliyeti 65-70 milyar dolar olacak.

Paris’te düzenlenen OECD toplantıları sırasında Hürriyet Dünyası’nın sorularını yanıtlayan Birol, “OECD rakamlarına baktığımız zaman, Türkiye, OECD içinde en hızlı büyüyen ülke. Önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin OECD içinde büyümenin başını çekeceğini umuyoruz. Bununla birlikte birçok OECD ülkesinde olduğu gibi Türkiye de bazı sorunlarla karşı karşıya. Bunların başında cari açık geliyor. Cari açığın Türkiye için en önemli nedenlerinden birisi petrol fiyatları. Petrol fiyatlarının bu kadar yüksek seyrediyor olması Türkiye’nin bu sene için 65-70 milyar dolarlık bir fatura ödemesi demektir” dedi.

Kısa vadede petrol fiyatlarında ciddi bir düşüş beklenmesini “iyimserlik” olarak tanımlayan Birol, Avrupa’da çok büyük bir resesyon olmazsa, petrol fiyatlarının 100 dolar civarında seyredeceği öngörüsünde bulundu.

Birol, bu gelişmelerin Türkiye’yi de etkileyeceğini belirterek, ekonominin önünde biri petrol fiyatlarının yüksek seyretmesinden kaynaklanan cari açık, diğeri de enflasyon olmak üzere dikkat edilmesi gereken iki önemli konu olduğunu vurguladı.

Birol, “Fiyatların yüksek seyretmesi, petrol ithal eden ülkelerin ekonomisi için kötü bir haber. Aynı zamanda dünya ekonomisinin toparlanması için de kötü haber. Şu anda dünya ekonomisinin motoru olan Çin’in büyümesi yavaşlıyor. Nedeni de Çin’in petrol faturasının hızlı bir şekilde büyümesi” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?