Yurtdisinda Yeni Cipli Kimlik Karti Basvuru Islemleri

Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı – Çipli Kimlik Kartı Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır? Yeni Kimlik kartlarını nasıl alacaksınız? İşte yapmanız gerekenler.

Yeni çipli kimlik kartı başvuruları başladı (Kimlik kartları nasıl alınır?)

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt dışında dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. (Yurt içinde ise ilçe nüfus müdürlüklerine)

Bunun için en yakın Konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

Amerika’da Yeni çipli kimlik kartına nasıl başvuracaksınız?

Başvuru için Amerika’daki Başkonsolosluk veya Büyükelçiliğe doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidebilirsiniz.

Amerika’daki Türk Temsilcilikleri için tıklayın

Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınacak?

Yurtdışında yaşayanlar herhangi bir randevu almak zorunda değildir. Bizzat yurtdışı temsilciliklerine giderek müracaatlarını yapmaları yeterlidir. Fakat hızlı işlem yapmak için Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk websitesinden, kendilerine en yakın konsolosluğu seçerek randevu alabilirler.

Randevu almanın en büyük avantajı müracaat aşamasında fazla zaman kaybı olmadan müracaatlarını hemen yapma imkanı tanınmış olmasıdır.

Randevu almak için tıklayın

Başvuru için neler Gerekli?

6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek.

PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek.

Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu konsolosluklarda bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

Yeni Kimlikler Ne Zaman Teslim Edilecek?

Konsolosluğa müracaat ettikten sonra yaklaşık 15 – 20 gün içinde aynı konsolosluğa kimlik kartlarınız gönderilecektir.  Yurtdışında yaşayan kişilerin kimlik kartları konsolosluklarda teslim edilecektir.

Yeni Kimlik Kartlarınızı Konsolosluklardan Teslim alabilir veya gerekli formları doldurularak, konsolosluğa adresiniz yazılmış, ödenmiş (pre-paid) label ya da pulu yapıştırılmış, tracking number’lı iade zarfı göndererek, mektupla alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartları Kaç Yıl Geçerli?

Kimlik kartının geçerlilik süresi on yıldır.

Yeni kimlik ücreti ne kadar?

Yurtiçi ve yurtdışı fiyatları: Yeni kimlik ücreti 16 TL Kayıp için ödenecek ücret 31 TL’dir.

Geçerlilik süresi dolmadan kimlik kartı alınabilir mi?

Geçerlilik süresi dolmadan yeni kimlik kartı düzenlenmesi ancak kart veya yonga üzerinde yer alan bilgilerden herhangi birinin değişmesi, kart üzerinde tahrifat, kırılma, elektronik bilgi okumayı engelleyen bir durum olması, kimlik kartı ile elektronik olarak kimlik doğrulama yapılamaması, kimlik kartının kaybedilmesi veya periyodik güvenlik değerlendirmeleri sonucunda kimlik kartının kullanılmasına engel teşkil edecek bir zaafiyetin tespit edilmesi gibi haklı bir nedenle mümkündür.

Yeni Kimlikler Hangi Ülkelerde Pasaport Yerine Geçecek?

Çipli kimlik kartları vizesiz dolaşım olan ülkelerde pasaport yerine geçerek kolay dolaşım imkanı sağlayacaktır

Çipli kimlik kartının kullanım alanları

Kimlik kartı ile vatandaşlar, kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde elektronik ortamda kolay erişim sağlayacak. Böylelikle vatandaşlar, gerek kamu gerekse özel teşebbüs hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanacak.

Kart sahibi, kartta yer alan nitelikli elektronik sertifikası ile kanuni geçerliliği olan elektronik imza işlemlerini gerçekleştirebilecek. Vatandaş, sahip olduğu kartın üzerindeki elektronik imza uygulaması sayesinde elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerde, hukuksal bağlayıcılığı olan ıslak imza kullanımında olduğu gibi elektronik imzasını da atabilecek.

Ancak vatandaşların, kimlik kartı üzerindeki temaslı yongada bulunan elektronik imza özelliğini kullanmak istediği takdirde e-imza konusunda faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı’ndan (ESHS) elektronik imza sertifikasını kart üzerine yükletmesi gerekecek.

Ön ve arka yüzünde yer alan bölgeler ile bölgeler içerisindeki bilgileri Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standardına uygun olan kart, arka yüzündeki “MRZ” alanı ve temassız yonga içeriğindeki bilgiler sayesinde seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Bu özellik sayesinde vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde kart geçerli bir seyahat belgesi olarak kullanılabilecek.

Güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecek olan kimlik kartları ile sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyetlerinin büyük oranda azaltılması planlanıyor.

E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden kimlikkartı ile erişim sağlanabilecekken, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde bürokrasi azaltılacak.

Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecek.

Reklamlar

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?