Yurtdışındaki Temsilciliklerde Oy Kullanımı

oyKullanimi

Yurtdışındaki temsilciliklerde oy kullanımı nasıl olacak? Yurtdışında oy kullanmak için yapmanız gerekenler.

T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu, (ATA-SC) Southern California Amerikan Türk Derneği tarafından yöneltilen bir soruya verdiği cevabında, yurtdışındaki temsilciliklerde oy kullanımı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların yurtdışındaki temsilciliklerde oy kullanımı ile ilgili soruya T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu tarafından verilen cevap şöyle:

Yurtdışındaki temsilciliklerimizde oy kullanılmasına ilişkin çalışmalar yürütülmekte olup henüz temsilciliklerimizde vatandaşlarımızın nasıl oy kullacağına dair süreç kesinleşmemiştir. Bununla birlikte YSK’nın internet sitesinde http://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html adresinde “Yurt Dışı Seçmenlik İşlemleri” kısmında konuyla aşağıdaki ifade yeralmaktadır.

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler.”

Başkonsolosluğumuzca konuyla ilgili sorular için hazırlanan bilgi notu aşağıdadır.

Saygılarımızla,

TC Los Angeles Başkonsolosluğu

Yurtdışındaki Temsilciliklerde Oy Kullanımı Nasıl Olacak?

Yurtdışındaki temsilciliklerimizde oy kullanma işleminin gerçekleştirilmesini teminen gerekli çalışmalar yapılmakta olup detaylı bilgiye Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın web sitesinden ulaşılabilir

http://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html

Aynı zamanda, Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) seçim dönemlerinde gümrük kapılarına sandık kurulmakta ve yurda giriş-çıkış yapan vatandaşlarımıza oylarını gümrük kapılarında kullanabilme olanağı sağlanmaktadır.
Yurtdışı seçmen listeleri YSK tarafından hazırlanmakta olup, isminizin listede olup olmadığını www.ysk.gov.tr adresinden sorgulamanız mümkündür.

Yurtdışında oy kullanmak için yapmanız gerekenler

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın “Yurtdışı Seçmen Listesi”ne kayıt yaptırabilmeleri için görev bölgesinde bulundukları dış temsilciliklerine şahsen veya posta ile adres beyanında bulunmaları gereklidir.

Posta ile “Adres Beyan Formu” göndermek isteyen vatandaşlarımızın, söz konusu formun baskısını Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün aşağıdaki web sitesinden almaları mümkündür.

http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FormB_onsayfa.pdf

http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FORMB-ARKASAYFA.pdf

Söz konusu formun eksiksiz olarak doldurulup imzalanması ve form ile birlikte aşağıda belirtilen belgelerin Başkonsolosluğumuza gönderilmesi gerekmektedir.

– Adres Beyan Formu (eksiksiz doldurulup imzalanacak)

– Nüfus cüzdanının fotokopisi

– Adresinizi kanıtlayacak belgenin (ehliyet, elektrik veya gaz faturası v.b. belgelerden sadece birinin fotokopisi)

– Alındı belgesinin iadesi için üzeri pullu iade zarfı

Aynı adreste yaşayan aile bireyleri ( 18 yaşından küçük çocuklar ve eşler) için ayrı ayrı form doldurulmasına gerek yoktur. Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün formunda “Aynı Adreste Bulunan Kişilerin Kimlik Bilgileri” kısmı doldurmanız yeterli olacaktır.Eksiz olarak gönderdiğiniz başvurunuz elimize ulaştıktan sonra adres beyanınız elektronik ortamda gerçekleştirilerek alındı belgeniz adresinize postalanacaktır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?