Yurtdışındaki Türkler oy kullanamayacak

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe yaptığı açıklamada, “Son günlerde farklı yorumlar ve kamuoyuna yanlış bilgiler sunulmaktadır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımız, bulundukları ülkelerin başkonsolosluk, konsolosluk ve veya büyükelçiliklerinde oy kullanamayacaklardır.”dedi.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının, yaşadıkları ülkelerde oy kullanabilmeleri için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunarak resmi işlem başlatmak istediklerini ve bu süreçte tüm yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının desteğini ihtiyaçları bulunduğunu belirten Boztepe yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımız, bulundukları ülkelerin başkonsolosluk, konsolosluk ve veya büyükelçiliklerinde oy kullanamayacaklardır. Sadece seçim gününe kadar Türkiye’ye giriş yapan vatandaşlarımız, Türk pasaportları ve nüfus kağıtlarını göstererek giriş yaptıkları gümrük kapısında oy kullanabilecekerdir. Amerikan pasaportu ve nüfus kağıtları ile giriş yapanlar maalesef bu haktan Türk vatandaşı oldukları halde yararlanamamaktadır. Bu önemli konuyu sizlerle paylaşmak istedik. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da, yaşadıkları ülkelerde oy kullanabilmeleri için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunarak resmi işlemleri başlatmak istiyoruz. Konuyla ilgili başvuruyu yaparken, siz sayın vatandaşlarımızın da yardımlarına ihtiyacımız olabileceğini şimdiden duyurmak istiyorum. ”

hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?