Yurtdışından aldığınız sürücü belgesi Türkiye’de geçerli mi?

Yurdisindan alinan ehliyetle Turkiye Araba Kullanma

Yurtdışından aldığınız sürücü belgesi Türkiye’de geçerli mi? Yurtdışından aldığım sürücü belgesi ile Türkiye’de araç kullanabilir miyim?

Yurtdışından alınan sürücü belgesiyle Türk Vatandaşları Türkiye’de 1 yıl, yabancılar ise 6 ay süreyle araç kullanabilmektedirler.

Bu sürenin sonunda ise Türk sürücü belgesinin alınması gerekmektedir.

Türk vatandaşlarının dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile Türkiye’de araç kullanmaları;

Türk Vatandaşları dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile Türkiye’ye giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.

Altı aydan fazla Türkiye’de bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Bir yılın sonunda Türkiye’de araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Yabancıların dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile Türkiye’de araç kullanmaları;

Yabancı Uyruklular dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile Türkiye’ye giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.

Altı ayın sonunda Türkiye’ye araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?