53.6 F
Los Angeles
2 Nisan 2023
AnasayfaAlaturka OnlineZafer Bayramı ve Biz Uzaklardaki Türkler

Zafer Bayramı ve Biz Uzaklardaki Türkler

Zafer Bayrami ve Biz Uzaktaki Turkler

Zafer Bayramı ve Biz Uzaklardaki Türkler. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa olmasaydı, Los Angeles’ta Türkler ben büyük ve şanlı bir ülke olan Türkiye Cumhuriyetini temsil ediyorum diye bağırabilir miydi? Mahmut Ekenel yazdı.

Zafer Bayramı ve Biz Uzaklardaki Türkler

26 Ağustos 1922’nin sabahında elinde tüfek, ayağında eski bir ayakkabı, üzerinde çoktan eskimiş ve yamalıklara dolu bir elbise ile, biraz sonra ölebileceğini bildiği halde verilecek hücum emrini sabırsızlıkla bekleyen kahraman Türk askeriyle, ondan 89 yıl sonra ve bin ikiyüz km uzaklıkta toplanmış üçyüz tane Türkün arasasındaki ilişki ne diye sorarsanız, birinin varlığı diğerlerinin varlığının sebebidir derim size.

Eğer o kahraman Türk askerleri olmasaydı, kah gözü ufukta, kah eli çenesinde büyük taarruzu düşünen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa olmasaydı, Los Angeles’ın en güzel kumsallarıdan birinde üçyüz kadar Türk biraraya gelip, şerefle Türk bayrağını gökyüzüne çekip, binlece Amerikalının arasında gururla “ben büyük ve şanlı bir ülke olan Türkiye Cumhuriyetini temsil ediyorum” diye bağırabilir miydi?

Gene binlerce Amerikalının ortasında halka oluşturup, Türkçe konuşup, bağıra çağıra Türkçe şarkılar söyleyebilir miydi? Yanımızdan geçen bir Amerikalının bizim şarkıları duyup, “ah keşke ben de Türkçe bilseydim de sizinle beraber Türkçe şarkılar söyleyebilseydim” demesini onlara borçlu değil miyiz? Onlar bizler için şehit oldular, onlara ne kadar çok dua etsek azdır.

Bu seferde OCTAA’nın planladığı Zafer ve Ramazan Bayramı kumsal pikniğinde buluşuyoruz. Yiyeceğiz, içeceğiz, bayramlaşacağız, dostlukları pekiştireceğiz; sizlerde davetlisiniz.

Saturday, September 3rd 2011, 6:00PM – 10:00PM
Aliso Beach
31131 S Pacific Coast Hwy
Laguna Beach ,CA 92652

Mahmut Ekenel / Los Angeles

Mahmut Ekenel
Mahmut Ekenel
Mahmut Ekenel

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,406BeğenenlerBeğen
16,211TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,713TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın