Zafer Kardeşler’in son söz ordunun

Fas ve Tunus’tan sonra Mısır’da da beklendiği gibi İslami partiler, sandıktan güçlü çıkıyor. Müslüman Kardeşler, 60 yıl sonra düzenlenen parlamento seçimlerinin ilk aşamasında yüzde 40’ın üzerinde oy aldığını iddia etti.

KRAL Faruk’un 1952’de askerlerce devrilmesinden bu yana ilk kez özgür parlamento seçimleri için halkın sandık başına gittiği Mısır’da demokrasi süreci şimdiden sancılandı. Pazartesi günü ilk aşaması yapılan parlamento seçimleri ile ilgili henüz hiçbir resmi açıklama yapılmadı. Yüksek Seçim Kurulu bazı bölgelerde oyların hâlâ sayıldığını ve ilk aşamanın sonuçlarını yarın açıklayabileceklerini duyurdu. Ancak ilk kısmi sonuçlar ülkenin en eski İslami hareketi Müslüman Kardeşler’in en güçlü çıkışı yapacağını gösterdi. Müslüman Kardeşler’in desteklediği Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) başkent Kahire, ikinci büyük kent İskenderiye, Luksor, Port Said, Süveyş ve Kafr El Şeyh’te oyların büyük bölümünü aldı. Kardeşler’in sözcüsü seçimlerde aldıkları oy oranını yüzde 40 olarak tahmin ettiklerini açıkladı. Bunun doğrulanması halinde Kardeşler parlamentoda güçlü bir blok oluşturacak. Bu durumda Hüsnü Mübarek’in şubat ayında devrilmesinin ardından iktidarı elinde tutan generallerle bir güç mücadelesinin başlaması bekleniyor.

Alkol yasaklanmayacak

Çünkü Askeri Konsey bir hükümeti seçme ya da azletme hakkını elinde tutacağını açıkladı. Müslüman Kardeşler ise “Parlamentoda çoğunluğu oluşturan hükümeti kurar” açıklamasıyla buna meydan okudu. HAP’ın gençlik kolları başkanı Ali Kafagi, “Kardeşlerin hedefi, yolsuzluğu bitirmek, reform ve ekonomik gelişimi sağlama” dedi. Müslüman Kardeşler ise “Parlamentoda çoğunluğu oluşturan hükümeti kurar” açıklamasıyla buna meydan okudu. Alkolün yasaklanıp, kadınların tesettüre zorlanacağıyla ilgili iddialara ise, “Bu ancak çılgın bir grup tarafından yapılabilir, Kardeşler çılgın değil, Mısır halkını ve İslamı iyi anlayan mantıklı bir grup” dedi.

Laikler üçüncü sırada

Mısır’ın üç aşamalı ve 11 Ocak’a dek sürecek karmaşık seçim sistemi parlamentonun dağılımını tahmin etmeyi güçleştiriyor. 498 sandalyeli alt meclisin üçte ikisi partilere, üçte biri kişilere ayrıldı. Müslüman Kardeşler ise ilk sonuçlara göre her iki alanda da birinci olduğunu iddia ediyor. Kardeşler’i aşırı İslamcı Nur Partisi ile laik-liberal Mısır Bloğu takip ediyor. Mısır Bloğu da Müslüman Kardeşler’in yüzde 40-50 oy alacağını tahmin ederken kendileri için de yüzde 20-30 oy beklentisi açıkladı. Mısır seçimleri ABD ve BM başta olmak üzere dünyadan övgü aldı. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?