Zonguldaklı İş Adamlarından Amerika’da Pazar araştırması

Zonguldak İş Adamları Derneği (ZONİAD) İş Birliği ve Pazar Araştırma Heyeti Amerika Birleşik Devletleri ‘nde pazar araştırması yaptı.

West Virginia Eyalet Meclisi, ZONİAD ve beraberindeki Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO)’nı ABD’de tanıma kararı aldı. Bu karar ile Türkiye’de bir iş adamları derneği ve TSO’nun ABD’de tanınması yasal olarak gerçekleşti.

ZONİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halit Demir, ABD gezisinin çok verimli geçtiğini belirterek, “ZONİAD, Zonguldak için üyeleri için iş dünyası ve ülkemiz için üretmeye devam ediyor. Biz maden işletmecileri olarak ABD’deki maden sahalarını inceleme imk’nı bulduk. Teknolojik olarak ileri konumda olan ABD’deki yetkililerden bilgi aldık.” dedi.

ZONİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halit Demir başkanlığında, ZONİAD üyeleri ile Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ve Zonguldak TSO Başkan Vekili Şenol Altuntaş’tan oluşan İşbirliği ve Pazar Araştırma Heyeti, ABD’nin West Virginia eyaletine gezi düzenledi.

ZONİAD İşbirliği ve Pazar Araştırma heyetine, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (MAFTAA) ile Başbakanlık Tanıtım Ajansı ABD Temsilciliği de eşlik etti. Program d’hilinde Washington DC, ABD Kongresi ve Beyaz Saray ziyareti gerçekleştirildi.

Kömür sahaları gezildi

Zonguldaklı iş adamları, West Virginia Üniversitesi Kömür ve Enerji Yönetimi Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Richard A. Bajura ve Uluslararası Akademik İlişkiler Birim Başkanı Dr. Michael Lastinger ile görüştü. West Virginia Kömür Derneği ile ikili iş görüşmeleri yapan Zonguldaklı heyet, daha sonra Charleston Coal Mine Tour Maden kömür sahasını inceleme imk’nı buldu.

Charleston Valisi Earl Ray Tomblin’i makamında ziyaretin ardından, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ile West Virginia Eyaleti Başkenti Charleston Belediye Başkanı Danny Jones arasında ‘Kardeş Şehir Toplantısı’ düzenlendi.

Türk Kültür Günü resepsiyonu verildi

Ayrıca, West Virginia Ekonomik Kalkınma Kurumu (WVEDA) yetkilileri ile meclis binasında görüşmeler yapıldı ve West Virginia Eyaleti Meclis Başkanı Rick Thompson makamında ziyaret edildi. Programın son kısmında ise Charleston Capitol (West Virginia Meclisi) Kompleksi’nde Türk Kültür Günü Resepsiyonu düzenlendi. ZONİAD tarafından verilen resepsiyon, eyalet milletvekili ve senatörlerin katılımı ile gerçekleştirildi. (CIHAN)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?