Zorro’ya yardım ve yataklık eden İzmirli Yorgo

Zorro ya yardim ve yataklik eden Izmirli Yorgo

Hacı Ali ile beraber Amerikaya gelen İzmirli Yorgo , Zorro’ya yardım ve yataklık etmekten Los Angeles’ta tutuklanmış. Zafer Acar yazdı.

Zorro’ya yardım ve yataklık eden İzmirli Yorgo

Geçen yazımda Sultan Abdülmecid’in onayıyla Amerikaya gelen 8 Osmanlı Vatandaşından Hacı Ali ve İlyas Beyin hikayesini anlatmış ve Hacı Ali’nin Türbesinden çektiğim resimleri paylaşmış ve sonunda Greek George adıyla bilinen Yorgo’nun hikayesini ve filmlerde izlediğimiz Zorro karakteriyle bağlantısını bilahare anlatacağımı söylemiştim.

Hacı Ali, Yorgo, Zorro,1856 Yılında Texas eyaletinin Indianola limanından Amerikaya giriş yapan 8 Osmanlı vatandaşı uzun yıllar Amerikan ordusuna hizmet verdi.

Hacı Ali

Bunlardan en meşhuru şüphesiz Hacı Ali’ydi.

Bu hizmetleri karşılığında Arizona Hükümeti Hacı Ali için bir türbe yaptırdı ve mezar taşına ise su sözleri yazdı:

Hi Jolly’nin son kampı. Takriben 1828′de Suriye’de doğdu. 12 Aralık 1902′de Quartzsite’de öldü. 10 Şubat 1856′da bu ülkeye geldi. Deveci, denkçi ve kılavuz olarak 30 yıldan fazla Birleşik Devletler Hükümeti’ne doğrulukla hizmet etti.”

Hacı Ali Hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz. 

Yorgo

İşte bu sekiz kişiden birisi de Yorgo idi. Yorgo Hacı Ali ile beraber İzmir’den Amerikan gemisine bindiler. Amerikalılar İzmirden 21 deve aldılar. Dokuz tane deve de Mısır’dan, üç tane de Tunus’dan aldılar.

Amerikan ordusundan emekli olan Yorgo bugün Los Angeles Türk konsolosluğu personelinin çoğunluğunun yaşadığı Park La Brea ve Miracle Mile olarak geçen bölgenin sahibi Harward Üniversitesi mezunu avukat Henry Hancock ile tanıştı ve kendisinin özel ulağı oldu.

Uzun yıllar Henry Hancock’a hizmet eden Yorgo Batı Hollywood’da bir çiflik satın aldı ve oraya yerleşti. O zamanlar Hollywood’un adı “Hollywoodland” idi. Araştırmalarıma göre Yorgo’nun evi bugünkü Sunset Strip’e yakın bir yerde veya Santa Monica Bulvarı ile Fairfax kesişiminde bir yere denk geliyor. O zamanlar Film endüstrisinin tam kalbi idi.

Yorgo bir akşamüzeri evine dönerken yolda yaralı, acılar içinde kıvranan bir adam gördü ve onu alıp evine taşıdı. Yaralarını sardı, iyileşene kadar da evinde misafir etti. Lakin iyileşen misafir evden bir türlü ayrılmadı taki Los Angeles Polisi’nin (LAPD) baskınına kadar.

Zamanın Los Angeles şerifi Albert Johnson evdeki bu gizemli misafiri tutuklayıp mahkemeye çıkardı. Dört gün süren yargılamanın ardından suçlu bulundu ve bugünkü Silikon Vadisinin de içinde bulunduğu San Jose’de idam edildi. İşte bu gizemli misafir ZORRO filmlerine ilham olan meşhur eşkıya (bandit) Tiburcio Vásquez’den başkası değildi.

Vasquez Kayalıkları

200 den fazla filmin çekildiği mekan Vásquez kayalıkları Los Angeles’in kuzeyinde arabayla 45 dakika mesafede 5 otoyolundan Lancaster’a ayrılan 14 nolu yolun kenarında bulunmaktadır.

İlginç olan özelliği kayalıklar bir depremden sonra 45 derece acıyla toprak üzerine çıkmış ve bu muazzam görüntüler oluşmuştur. Bu sebeple de Star Trek dahil 200 den fazla filme ev sahipliği yapmıştır. Kaptan Kirk kendini bir gezegene ışınlamış ve Vásquez kayalıklarına düşmüş ve burda bir Gorn ile kavga etmiştir. İsmini ise kahramanımız Tiburcio Vásquez’den almıştır.

Bendeniz ise bazı aylar bu ilginç kayalıklarda yıldız partilerine katılıp teleskoplarla galaksimizin değişik noktalarını bu kayalıkların tılsımlı görüntüleri arasında seyretmekteyim ve gece fotoğrafları cekmekteyim. Tiburcio Vásquez soyduğu banka arabaları ve kervanlardan sonra bu kayalıklarda saklanırdı. Adamlarıyla beraber Wells Fargo bankasının para yüklü arabasını da soymuştu. İşte Zorro’nun saklandığı bu kayalıklar idamından sonra “Vásquez Rocks Vásquez kayalıkları olarak anılmaktadır.

Zorro

Tiburcio Vásquez San Francisco’da doğdu. Zamanının meşhur eşkıyası Anastacio Garcia’dan etkilendi ve eşkiya olmaya karar verdi. Monterey’de bir market soygununda işlenen cinayete adı karıştı ve yakalanmamak için ismini değiştirerek Los Angeles’a taşındı. 23 yıl Los Angeles giren çıkan Arabaları, Trenleri, Bankaların korumalı araçlarını soydu.

Günlerden bir gün Tiburcio Vásquez Los Angeles’ta bir soyguna karışmış ve yaralanmıştı. İşte İzmirli Yorgo yaralanan Vásquez’i Ispanyolca bilmemesine rağmen sırf yaralıya yardım etmek duygularından dolayı evine almıştı. Vásquez geceleri Yorgo’nun evinden gizlice çıkıyor bir çok devlet kurumlarına ve zenginlere baskınlar ve soygunlar yapıyor, eşkıyalıktan geri durmuyor, Los Angeles’ta adeta terör estiriyordu.

Sonra da hiç bir şey olmamış gibi bizim İzmirli Yorgo’nun evine gelip yatağına giriyor ve hasta numarası yapıyordu. Adamlarından (akrabası olduğu da söyleniyor) birisinin karısına yan gözle bakana kadar her şey yolunda gitti. Ancak bu olay onun sonu oldu. Karısına yan gözle bakılan adam Vásquez’i Los Angeles Polisine ihbar etti ve Yorgo’nun evinde yakalattı. İdamı ise Meksika kökenli Amerikan vatandaşları arasında infial çıkardı ve asılmaması için günlerce gösteriler yapıldı ve Vásquez efsaneleşti.

Greek George diğer adıyla Yorgo bu olaydan suçluya yardım ve yataklık etmekten suçlu bulundu. Mahkeme kayıtlarına göre ise ne İngilizceyi doğru konuşabiliyor ne de Ispanyolca biliyordu. Bu olaydan sıyrıldıktan sonra Yorgo “ Artık yeşerecek bir dalım yok, Yağmurlar yağsada hoş yağmasada, Paydos artık mutluluğa paydos artık, Kaderim bu gülsede hoş gülmesede” şarkısını mırıldanarak Montebello’ya taşındı ve 2 Eylül 1913 tarihinde Mission San Gabriel şehrinde vefat etti. San Gabriel Mezarlığında 646 nolu mezarda istirahatgahına çekildi.

Star Trek  filminde Vasquez Kayalıkları

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?