Zuccotti Park artık özgür!

ABD’de gelir dağılımı eşitsizliğini, bankaları ve Wall Street’i protesto eden ”Wall Street’i İşgal Et” hareketinin uzun süre mekan edindiği Zuccotti Parkı’ndaki polis barikatları yaklaşık 2 ay sonra kaldırıldı.

New York’ta medeni hakları savunan bazı sivil toplum kuruluşlarının dün New York Belediyesi Yapı İşleri Dairesine şikayette bulunup parkta iki aydır polis barikatlarının bulunmasının, kamunun parka girişini engellediği gerekçesiyle belediye yasasına aykırı olduğunu belirtmelerinin ardından gece saatlerinde park barikatlardan temizlendi.

Wall Street’i İşgal Et hareketine destek veren New York Medeni Haklar Birliği’nin Başkanı Donna Lieberman konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ”En sonunda belediyenin parkı yeniden halka vermesinden dolayı memnunuz. Zuccutti Parkı’nın yeniden toplantı ve protesto merkezi olmasını istiyoruz” dedi.

New York Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Paul Browne da Emniyet Müdürlüğü ve parkın sahibi olan Brookfield şirketinin geçen haftadan beri parktaki barikatların kaldırılması konusunu ele aldıklarını kaydederek ”Bu gece itibarıyla barikatların parkta kalmasına gerek görmüyoruz” diye konuştu.

Kararın ardından hareketin savunucularının bir kısmı hemen parka döndü. Parktaki polis barikatlarının kaldırılmasına rağmen, mahkeme kararına göre protestocuların parkta gecelemek üzere uyku tulumu ve çadır getirmelerinin ise halen yasak olduğu ve eylemcilerden birinin parkta çadır kurmaya kalkınca polis tarafından çadıra el konduğu bildirildi. Göstericilerden bazıları New York’un yerel kanalı ”NY1”e yaptıkları açıklamalarda karardan sonra son derece sevinçli olduklarını belirttiler.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in talimatıyla 15 Kasım’da polis, Wall Street eylemcilerini Zuccotti Parkı’ndan zorla çıkartmış, tüm çadırları kaldırmıştı. Parkın çevresi polis barikatıyla yaklaşık 2 aydan beri çevrili tutulmuş ve eylemcilerin parka girmeden önce polis tarafından kontrolden geçirilmeleri zorunlu tutulmuştu.

Parkın çevresinde polisin halen nöbet tuttuğu görülürken barikatların kaldırılmasıyla birlikte Wall Street’i İşgal Et hareketinin yeniden canlanabileceği konuşuluyor. Zira 15 Kasım’dan bu yana iyi örgütlenemeyen ”Wall Street’i İşgal Et” eylemcilerinin eskiye oranla çok daha az katılımla yaptıkları ve giderek daha az ses getiren protestoları, akıllara ”acaba hareket sona mı erecek?” sorusunu getiriyordu.

Wall Street’i İşgal Et hareketi, New York’ta Zuccutti Parkı’nda 17 Eylül’de başlamış, ”Biz Yüzde 99’zuz”, ”Bankalar Kurtarıldı, Biz Battık”, ”Bu Sokaklar Bizim”, ”Wall Street’i Her Gün, Her Hafta İşgal Et” gibi akılda kalan sloganlarıyla ve polisle karşı karşıya geldikleri ses getiren eylemleriyle diğer kentlere de yayılmış ve ABD’de 2011 yılına damgasını vurmuştu. (A.A)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?