Amelia’nın izi aranıyor

Pasifik Okyanusu üzerinde uçarken 75 yıl önce kaybolan, cesedi bulunamayan efsanevi kadın pilot Amelia Earhart’la ilgili gizem çözülebilir.

Bugün yeni bir ekip son sinyallerin geldiği Nikumaroro Adası çevresinde enkazı araştıracak.

Atlantik’i uçakla tek başına geçen ilk kadın olarak tarihte yerini alan ABD’li pilot Amelia Earhart, 2 Temmuz 1937’deki Pasifik üzerindeki uçuşunda gizemli bir şekilde kaybolmuştu. O zaman 39 yaşında olan pilot Earhart ve yardımcısı Fred Noonan’ın bindiği iki motorlu uçak Electra 10E, Howland Adası’na gitmek üzere Papua Yeni Gine’den havalanmıştı. Uçağı kayıplara karışan, yıllarca Pasifik’te cesedi aranan, ama bir türlü bulunamayan pilotun en son denize çakılarak öldüğü açıklanmıştı.

Japon casusu muydu

Uluslararası Tarihi Hava Taşıtları Kurtarma Grubu (TIGHAR) bugün yeni bir arama çalışması başlatıyor. Dalgıçlar, 75 yıl önceki kazada Earhart’ın son yardım sinyalinde koordinatları belirlenen Pasifik’teki ıssız adalardan Nikumaroro Adası’nın çevresinde enkaz arayacak. Adada birkaç yıl önce, kesici olarak kullanılmış kırık cam parçaları ve 1930’lu yıllara ait yüz kremi bulunması Earhart’ın burada bir süre yaşadığının işareti olabilir.

Robotlar devrede

Üç hafta boyunca TIGHAR ekibi, adanın çevresine yüksek çözünürlüklü video kameralı, sonar cihazlı robotlar yerleştirilecek. Arama çalışmasında, son teknolojiye sahip denizaltı ekipmanı kullanılacak, bilim adamları adanın çevresinde dalış yapacak. Çalışmanın maliyeti 2 milyon doları aşacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?