Felaketin vurduğu bölgelerde halk dayanışma ile ayakta kalmaya çalışıyor

Felaketin vurduğu bölgelerde halk dayanışma ile ayakta kalmaya çalışıyor (FOTO GALERİ)

Amerika’nın kuzeydoğu eyaletlerinde büyük yıkıntılara neden olan Sandy süper kasırgasının açtığı yaralar hergeçen gün sarılmaya çalışırken halkın dayanışma içinde bu zor günlerin üstesinden gelemeye çalışması dikkat çekti. Kasırgada yarısı sular altında kalan New Jersey’in Hoboken yerleşkesinde kimileri bedeva yemek dağıttı kimileri de su birikintisinden geçemeyenlere yardım etti.

Sandy süper kasırgasının en fazla etkilediği eyaletlerin başında gelen New Jersey’de hayat felaketin ardından iki gün sonra da normale dönmekten hala çok uzaktı. Manhattan’ın tam karşısında New Jersey yakasında bulunan ve oldukça gözde yerleşim mekanlardan olan Hoboken’un en ünlü sokağı Washington’da bile dükkanların yüzde 80’ine yakını kapalıydı. Diğer sokak ve caddeler de ise açık bir dükkan bulmak son derece güç. Elektriğin kısım kısım olduğu yerleşkede açık olan genelde marketlerdi ki onlarda bozulmakta olan mallarını karanlığa rağmen ellerinden çıkarma derdindeydi. ‘Aspen Marketplace’de karanlıkta müşterilerine hizmet vermeye çalışırken Cadılar (Halloween) bayramı olması nedeniyle de dükkanın girşine koyduğu çikolataları yoldan geçenlere bedava dağıttı. Washington Sokağı üzerinde bulunan Amanda’s restaurant gün boyunca binden fazla insana hazırladığı savdaviçleri yine çevrede oturan sakinlerin yardımları ile dağıttı. Amanda’s reatuarantın sahibi Evgene Flinn, neden bu kadar cömert davrandığı sorusuna, ‘‘İnsanlara yardım etmek huzur veriyor. Ayrıca benim bu sokak üzerinde iki lonkantam var ve elektrikler de yok. İçeride tüm mallar bozulacak birkaç güne kadar hiç değilse işe yarasın istedim’’ diye cevap verdi.

IMG 0595
Kasırganın tahrip ettiği elektrik şebekelerinde arıza ne zaman giderilir henüz kesin olarak bilinmiyor. İnsanlar en fazla telefon ve bilgisayarlarını şarj edebilemek için sokaklara çıktığı görülüyor. Bunun içinde bölgede elektriği olanlar ihtiyaç sahiplerine yardım kablosunu uzatıyor. Bir çok sokakta dışarıya çıkarılmış ıslak eşyalar doldururken, suları zemin kattan çıkarmaya çalışan motorların sesi hemen her evin önünden yükseliyor.  

Mahrumiyet bölgesine dönen Hoboken’da yarı açık yarı kapalı olan dükkanlarda hiçbir ürünün normal fiyatının üzerinden satılmıyor. Kasırga New Jersey’in genelinde benzini de kısıtlı hale getirdi. Açık benzin istasyonu bulmak çok zor. Açık olan benzin istasyonların da ise uzun araç kuyruğu saatler alıyor.

Yollar yalnızca su bakınları veya yıkılan ağaçlarla değil kopan elektrik kablolarından dolayı da kapatılıyor. Su biriktisini aşamayan ambulanslar, arabalar ise sokak ortasında günlerce suyun çekilmesi veya tıkanan kanalizasyonların açılmasını bekliyor.

Kasırganın etkili olduğu hemen her bölgede farklı insan hikayesi ve farklı manzara ile karşılaşmak mümkün. Hoboken şehrinde ise insanlar su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalmış durumda. İtfaiye ve polisin yetersiz kaldığı Hoboken da Ordu da göreve almış durumda. Elektriğin olmaması nedeniyle trafik ışıklarının çalışmadığı kavşaklarda ise polisler görev yaptı.

IMG 0682
Hudson nehri üzerinde bulunan ancak artık kullanılmayan bazı iskelerinde söküleyerek rüzgar ve dalganın etkisi ile yüzlerce metre sürüklenerek adeta karaya çıktı. Hudson nehri fırtınanın etkili olduğu gece bazı yerlerde 200 metre kadar karaya yürürken, bıraktığı pislik ve çamurun da temizlenmesi bir hayli zaman alacağa benziyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?