Obama, Arizona’ya karşı göçmenlik davasını kazandı

Federal Mahkeme’den Başkan Barack Obama hükümetini sevindiren haber geldi. Geçtiğimiz yılın sıcak gündem maddesi olan ve insan hakları dernekleri tarafından tepki ile karşılanan Arizona eyaletindeki kaçak göçmenlere karşı çıkarılan yasa federal mahkeme tarafından bugün (pazartesi) karara bağlandı. Mahkeme, kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesi, polisin şüphelendikleri şahıslardan yasal durumlarını sorması gibi uygulamaları ancak federal hükümetin yapabileceğine hükmetti.

Adalet Bakanı Eric Holder tarafından mahkemeye taşınan ve kamuoyunda ‘Arizona Göçmenlik Yasası’ olarak bilinen 1070 sayılı tasarı, San Francisco’da bulunan federal mahkeme tarafından karara bağlandı. Geçtiğimiz temmuz ayında Adalet Bakanlığı tarafından göçmenlerin sınır dışı edilmesi ve kimliklerinin sorulmasının yalnızca federal hükümetin yetkisinde bulunduğu yönündeki açtığı davayı kazandı. Kararın mimarlarından olan Arizona Valisi Jan Brewer geçtiğimiz yılın nisan ayında eyalet kongresi tarafından kabul edilen yasayı imzalamış ancak uygulanmasına saatler kala yerel mahkeme tarafından durdurulmuştu.

Arzinoa eyalet yönetimi federal mahkemenin verdiği kararı bir üst ve son makam olan Yüksek Mahkemeye taşıması bekleniyor.

SEZAI KALAYCI, NEW YORK / Zaman

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?