Obama’nın partisinden İsrail ve Tanrı değişikliği

Demokrat Parti programına, “Kudüs İsrail’in başkentidir ve öyle de kalacaktır” cümlesi ve “Tanrı” kelimesi tekrar girdi.

Programda sözkonusu iki değişikliğin yapılmasını içeren teklif, parti delegelerince yapılan sesli oylama yöntemiyle kabul edildi. Ancak Kurultay Başkanı Los Angeles Belediye Başkanı Antonio Villaraigosa’nın, değişikliklerin kabul edildiğini açıklamadan önce üç kez oylama yaptırması dikkati çekti. Bu üç oylamada da, değişikliklere ”hayır” diyenlerin sesinin, ”evet” diyenlerle hemen hemen aynı olduğu gözlendi. Villaraigosa’nın ”evet”lerle ”hayır”lar arasındaki ayrımın çok belirgin olmamasına rağmen, üçüncü oylamadan sonra, değişiklik tekliflerinin kabul edilmesi için gereken üçte iki oy çoğunluğuna ulaşıldığını açıklaması üzerine bazı delegelerden yuhalama sesleri duyuldu.

Demokrat Parti’nin dün kabul ettiği programda, partinin daha önceki programlarında yer alan ”Kudüs, İsrail’in başkentidir ve öyle de kalacaktır” cümlesi ve ”Tanrı” kelimesinin çıkarıldığı görülmüştü.

Demokrat bir yetkili, bu iki ifadenin, ABD Başkanı Barack Obama’nın kişisel görüşünü yansıtmak amacıyla programa tekrar dahil edildiğini belirtti. Amerikan medyasında da, Obama’nın Kudüs ve Tanrı konusunda sözkonusu değişikliklerin yapılması için bizzat müdahalede bulunduğu yönünde haberler çıktı.

Cumhuriyetçiler, programın daha önce onaylanan versiyonunda Kudüs’le ilgili cümlenin çıkarılmasını, Obama’nın İsrail’e destek konusunda zayıf kaldığının bir göstergesi olarak nitelemişti. Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney, programın ilk halinde ”Tanrı” kelimesinin yer almamasıyla ilgili olarak da, ”Bunun, Demokrat Parti’nin Amerikan halkının genel eğiliminden ne kadar uzak olduğunu gösterdiği” görüşünü dile getirmişti. (EnsonHaber)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?