Tan’dan Cumhuriyet Bayramı mesajı

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Cumhuriyet’in kuruluşunun 88. yıldönümü dolayısıyla Türk halkının ve ABD’de yaşayan Türk-Amerikalıların bayramını kutladı.

Tan, yayımladığı mesajda, Cumhuriyet’in çetin ulusal bağımsızlık savaşının sonucunda elde edildiğini hatırlatarak, Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları, kahraman şehitleri ve gazileri derin saygıyla andığını kaydetti.

Türkiye’yi, Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş medeniyetler seviyesinin de ötesine taşımaya kararlı olduklarını ve bugün bu hedefe çok daha yakın olduklarını belirten Tan, ”Yakın coğrafyamızda son dönemde yaşanan bütün çalkantılara rağmen Türkiye Cumhuriyeti, bugün, çoğulculuk alanındaki gelişmesini ve ekonomik kalkınmasını başarıyla yürüterek, mücavir bölgeler için özellikle demokrasi bakımından ilham kaynağı olan, aynı zamanda bölgesine ve ötesine gerçek anlamda istikrar ve refah ihraç eden örnek bir ülke haline gelmiştir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Atatürk’ün, ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi doğrultusunda, ”bölgesi ve küresel düzeyde huzur ve istikrarın korunmasına en çok hizmet eden ülkelerden biri ve uluslararası ve bölgesel işbirliğinin aktif taraftarı olduğunu” ifade eden Tan, Türkiye’nin kimi zaman da düşmanca tutum ve aşırılığa dayalı yaklaşımlarla mücadele etmek durumunda kaldığını belirterek, terör örgütü PKK’nın son dönemdeki saldırılarına işaret etti. Tan, terör örgütü PKK ile mücadelede vatanları için hayatlarını feda eden ”kahraman evlatların” fedakarlıklarının hakkının ödenilemeyeceğini ifade ederek, şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

”Herkes şunu bilmelidir ki, ülkemiz teröre asla boyun eğmeyecek ve masum insanlarımızın canına kasteden hainlerden mutlaka hesap sorulacaktır” ifadesini kullanan Tan, Van’daki depremde hayatlarını kaybedenlere de rahmet, yaralananlara acil şifa diledi.

Türk-Amerikan toplumuna birlik mesajı

”Türkiye’nin yurt içi ve yurt dışında çeşitli sınamalarla karşı karşıya olduğu bu dönemde ABD’deki Türk toplumunun birlik ve beraberliğini en iyi şekilde sergilemesi gerektiğini” belirten Tan, şunları kaydetti:

”Sesiniz müşterek dayanışma anlayışıyla tek yürekten gür çıktığında, kollarınız kenetlendiğinde, ABD’de Türkiye’nin bugün ulaştığı yüksek medeniyet seviyesini en iyi anlatabilecek, Türkiye’ye karşı yapılmakta olan haksızlıklara en sağlam şekilde karşı durabilecek olan güç sizlersiniz. Nerede olursanız olun, günlük yaşamınızın her aşamasında Türkiye’nin bugün karşı karşıya bulunduğu sınamalara ilişkin tutum ve yaklaşımını, insanımızın hasletlerine yakışan bir üslupla, ulaşabildiğiniz herkese büyük bir güven duygusuyla anlatabilmelisiniz. Bu konuların ele alındığı her ortamda mevcudiyet göstermeli, güncel teknolojik imkanlardan etkin biçimde yararlanmalısınız. Birlik ve beraberliğimiz güçlendikçe, birbirimize daha sıkı kenetlendikçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir sorun yoktur.”

Türk-Amerikan toplumunun Türkiye’nin tanıtımı ve Türkiye’ye yönelik suçlamalarla mücadelede giderek daha doğru yöntemler kullandığını ifade eden Tan, Türk-Amerikan derneklerinin ABD’nin dört bir yanındaki etkinliklerinin başarısından büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Tan, ”Gerek Büyükelçiliğimiz, gerek Başkonsolosluklarımız tüm çalışanlarıyla sizlerin hizmetinde olmayı sürdürecektir.

Çalışmalarınızın artarak devam etmesinin, Türkiye ile ABD arasındaki model ortaklığın daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isterim” diyerek, Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?